O pompach ciepła - Instal Heating

Dla wielu osób, które po raz pierwszy spotykają się z czymś takim jak pompy ciepła, zasada ich działania może wydawać się nieco niezrozumiała.

Zadaniem pompy ciepła jest “wyciągnięcie” ciepła z jednego miejsca, a następnie oddanie go, przy wyższej temperaturze, w innym miejscu.

Pompę ciepła można porównać do lodówki lub klimatyzatora, bo w gruncie rzeczy zasada działania tych urządzeń jest identyczna. Lodówka “wyciąga” ciepło z produktów w niej umieszczonych, a następnie oddaje to ciepło poprzez wymiennik ciepła umieszczony z tyłu urządzenia. Pompy ciepła działają tak samo.

z_pompa1Pompa ciepła instalowana jest w domu jako urządzenie wielkości niedużego kotła czy lodówki. Do niego doprowadzane są rury — obwód wymiennika umieszczonego w gruncie oraz obwód grzewczy. Niektóre urządzenia zdolne są do podgrzewania wody użytkowej, a wtedy posiadają jeszcze jedną parę złącz.

W gruncie umieszczany jest duży wymiennik ciepła, składający się najczęściej z kilkuset metrów rur, ułożonych w taki sposób, na jaki pozwala teren jego zainstalowania. W rurach znajduje się natomiast niezamarzający płyn, zazwyczaj glikol. Jest on schładzany w urządzeniu do niskiej temperatury, a następnie puszczany przez wspomniane kilkaset metrów rur, umieszczonych w gruncie. Przepływając przez nie, glikol ogrzewa się i odbiera ciepło od gruntu, który jest przez cały rok cieplejszy od niego. Później ciepło odbierane jest przez „serce” pompy ciepła, które stanowi obwód identyczny do lodówkowego.


Zasada działania jest niemal identyczna jak w lodówce. Czynnik chłodniczy w postaci cieczy przepływa do parownika, w którym odparowując zabiera ciepło z glikolu ogrzanego w wymienniku gruntowym. Następnie gaz ten trafia do sprężarki, gdzie podnosi się jego ciśnienie i temperaturę. W trzecim etapie gorący gaz trafia do skraplacza, w którym oddaje ciepło do płynu obiegu grzewczego. Skroplona ciecz z wymiennika pod dużym ciśnieniem trafia do zaworu dławiącego, gdzie następuje powtórne zmniejszenie ciśnienia.

 

z_pompa

Prawdą jest, że z pompy ciepła otrzymujemy kilka razy więcej ciepła niż użyliśmy do niej energii elektrycznej. Wynika to bowiem z zasady działania tego urządzenia. Ciepło odbierane jest z gruntu przez glikol i to ciepło w całości (wyjąwszy niewielkie straty po drodze) zasila grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo jeszcze energia elektryczna zużyta na napęd samej pompy ciepła zamieniana jest w urządzeniu na ciepło, dzięki czemu tego ciepła użytecznego jest jeszcze więcej.


Copyright © 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzezone.