O pompach ciepła - Instal Heating

Pompy Ciepła - fakty i mity

Dla wielu osób, które po raz pierwszy spotykają się z czymś takim jak pompy ciepła, zasada ich działania może wydawać się nieco niezrozumiała. Zadaniem pompy ciepła jest “wyciągnięcie” ciepła z jednego miejsca, a następnie oddanie go, przy wyższej temperaturze, w innym miejscu. Pompę ciepła można porównać do lodówki lub klimatyzatora, bo w gruncie rzeczy zasada działania tych urządzeń jest identyczna. Lodówka “wyciąga” ciepło z produktów w niej umieszczonych, a następnie oddaje to ciepło poprzez wymiennik ciepła umieszczony z tyłu urządzenia. Pompy ciepła działają tak samo.

Montaż pomp ciepła BydgoszczPompa ciepła instalowana jest w domu jako urządzenie wielkości niedużego kotła czy lodówki. Do niego doprowadzane są rury — obwód wymiennika umieszczonego w gruncie oraz obwód grzewczy. Niektóre urządzenia zdolne są do podgrzewania wody użytkowej, a wtedy posiadają jeszcze jedną parę złącz.

W gruncie umieszczany jest duży wymiennik ciepła, składający się najczęściej z kilkuset metrów rur, ułożonych w taki sposób, na jaki pozwala teren jego zainstalowania. W rurach znajduje się natomiast niezamarzający płyn, zazwyczaj glikol. Jest on schładzany w urządzeniu do niskiej temperatury, a następnie puszczany przez wspomniane kilkaset metrów rur, umieszczonych w gruncie. Przepływając przez nie, glikol ogrzewa się i odbiera ciepło od gruntu, który jest przez cały rok cieplejszy od niego. Później ciepło odbierane jest przez „serce” pompy ciepła, które stanowi obwód identyczny do lodówkowego.
 
pompy ciepła Bydgoszcz

Zasada działania jest niemal identyczna jak w lodówce. Czynnik chłodniczy w postaci cieczy przepływa do parownika, w którym odparowując zabiera ciepło z glikolu ogrzanego w wymienniku gruntowym. Następnie gaz ten trafia do sprężarki, gdzie podnosi się jego ciśnienie i temperaturę. W trzecim etapie gorący gaz trafia do skraplacza, w którym oddaje ciepło do płynu obiegu grzewczego. Skroplona ciecz z wymiennika pod dużym ciśnieniem trafia do zaworu dławiącego, gdzie następuje powtórne zmniejszenie ciśnienia.

Prawdą jest, że z pompy ciepła otrzymujemy kilka razy więcej ciepła niż użyliśmy do niej energii elektrycznej. Wynika to bowiem z zasady działania tego urządzenia. Ciepło odbierane jest z gruntu przez glikol i to ciepło w całości (wyjąwszy niewielkie straty po drodze) zasila grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo jeszcze energia elektryczna zużyta na napęd samej pompy ciepła zamieniana jest w urządzeniu na ciepło, dzięki czemu tego ciepła użytecznego jest jeszcze więcej.

Czy to prawda, że pompa ciepła jest bardzo droga?
Nie, ponieważ dobrze zaistalowana pompa ciepła znacząco obniża rachunki za ogrzewanie w domu. Nakłady poniesione na inwestycje szybko się zwrócą. Początkowe koszty inwestycyjne mogą być wyższe o ok. 60% w porównaniu do systemu opartego na samym kotle. Aby zmaksymalizować zalety pompy ciepła i wygospodarować jeszcze więcej oszczędności z codziennych wydatków, zaleca się zastosowanie pompy ciepła wraz z ogrzewaniem podłogowym (gdzie wymagana temperatura wody wynosi od 35-40°C) lub z konwektorem wentylatorowym (temperatura wody musi wynosić od 40-45°C). A ponieważ pompy ciepła są rozwiązaniem ekologicznym, istnieją programy subsydiowane przez państwo oraz lokalne samorządy.

Zadzwoń i powiemy jakie aktualnie projekty są oferowane mieszkańcom takich miejscowości jak: Bydgoszcz, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Solec Kujawski, Toruń, Chełmża, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka, Włocławek, Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo, Złotniki Kujawskie, Kcynia, Mrocza, Nakło nad Notecią, Szubin, Sadki, Żniń.


Czy to prawda, że pompy ciepła w niskich temperaturach są mało wydajne?
Nie, ponieważ pompy ciepła powietrze/woda, gdy temperatura zewnętrzna znacząco spada, załącza się grzałka elektryczna, która jest używana na okres niezbędny do dodatkowego grzania. W odniesieniu do tego aspektu, projektant określa punkt biwalentny, w którym pompa ciepła nie będzie obejmować całkowitego wymaganego ogrzewania w budynku. Na przykład, gdy temperatura spada poniżej -5°C (poniżej punktu biwalentnego), a zapotrzebowanie na ciepło w budynku nie może być w pełni zapewnione przez pompę ciepła, gdyż jej moc stopniowo maleje wraz ze spadkiem zewnętrznej temperatury – wtedy aktywuje się dodatkowe ogrzewanie poprzez wbudowaną grzałkę elektryczną. Pompy ciepła powietrze/woda dzięki najnowszej technologii osiągnęły skuteczne funkcjonowanie w temperaturze nawet do -20°C.

Czy to prawda, że pompy ciepła są stosowane wyłącznie do ogrzewania?
W przypadku tego mitu, termin „pompa ciepła” nie koniecznie stanowi idealny wybór dla nazwy. Pompy ciepła Hoval posiadają funkcję chłodzenia poprzez odwrócenie cyklu, stanowią kompletny zespół z możliwością przełączania z ogrzewania na chłodzenie. Chłodzenie odbywa się za pomocą konwektorów wentylatorowych i jest zalecane. Przewody połączeniowe dla konwektorów wentylatorowych muszą posiadać izolację odporną na kondensację, a ponadto, kondensat musi zostać odprowadzony. Temperatura wody przyczynia się więc do wymiany ciepła pomiędzy czynnikiem chłodniczym i wodą, zarówno podczas ogrzewania jak i chłodzenia, co prowadzi do osiągania najlepszych wskaźników COP. Im wyższa temperatura wody, tym wyższa wartość COP przy ogrzewaniu, ale wpływa również na wydajność chłodzenia.


Czy faktem jest, że pompy ciepła są bardzo głośne?
Początkowo wiele lat temu pompy ciepła ze starą technologią sprężarki miały wyższy poziom hałasu o 76 dB dla jednostki zewnętrznej. Poziom mocy akustycznej jednostki zewnętrznej (w naszym przypadku pompy ciepła Belaria) podczas ogrzewania wynosi 54-57 dB, w zależności od wielkości pompy. Ciśnienie akustyczne wynosi od 35-38 dB przy 5m oraz od 29-32 dB przy 10m, jeśli jednostka zewnętrzna znajduje się w przedniej części budynku. Wartości te są zmniejszone o 3 dB, pod warunkiem, że jednostka zewnętrzna jest samowystarczalna. Przy montażu narożnym wartości ciśnienia akustycznego wzrastają o 3 dB. Źródłami hałasu są wentylatory i sprężarki (w ostatnich latach nastąpiły znaczące zmiany w technologii sprężarek, a poziom hałasu znacząco zmalał, zwłaszcza w przypadku sprężarek typu scroll, w porównaniu do tłokowych, które były używane na początku). Różnica pomiędzy całkowitą mocą dźwiękową (dźwięk urządzenia), a percepcją ciśnienia akustycznego, czyli hałasem, którego doświadczamy, zależy od szeregu czynników m.in: warunków instalacji, izolacji akustycznej itp.


Czy potwierdzają Państwo, że pompy ciepła można zastosować tylko w nowym budownictwie?
Pompy ciepła mogą być doskonałym rozwiązaniem przy termo-modernizacji istniejących budynków. Najważniejszym aspektem jest wybranie typu i pojemności pompy. Należy wziąć pod uwagę następujące kwestie: urządzenia rozprowadzające ciepło, temperaturę roboczą, izolację budynku oraz dostępność odpowiedniego źródła ciepła dla pompy ciepła. Pompy ciepła powietrze/woda są bardzo podobne do klimatyzatora, posiadającego jednostkę zewnętrzną i jednostkę wewnętrzną z linią czynnika chłodniczego połączoną dwiema miedzianymi rurkami. Jednostka wewnętrzna jest następnie połączona z istniejącą instalacją cieplną. Pompy ciepła powietrze/woda są zalecane w mieszkaniach, a pompy gruntowe nadają się do nowych konstrukcji, ponieważ wymagają wymiany wiertła. Innym zaleceniem jest to, że w przypadku starych konstrukcji konieczne jest dokonanie oceny strat termicznych, które mogą wynikać z wadliwej izolacji lub nieszczelnych okien i mogą mieć pośredni wpływ na sprawność pomp ciepła.


Jak dużo miejsca zajmują pompy ciepła?
Gruntowe pompy ciepła zajmują mniej więcej taką samą powierzchnię jak gazowy kocioł kondensacyjny. W obu przypadkach dla źródła ciepła o mocy do 30 kW z zamkniętą komorą spalania i doprowadzaniem powietrza z zewnątrz wymagana jest kotłownia o kubaturze (minimum 6,5 m3). Powietrzna pompa ciepła firmy Hoval (Belaria SRM 4-16) posiada jednostkę zewnętrzną o wymiarach 80x73 cm i jednostkę wewnętrzną o wymiarach 81x38 cm.


Jako firma Instal Heating specjalizacjemy się w istalacji pomp ciepła. Zajmujemy się inwestycjami w tego typu urządzenia na każdym etapie prac. Krok po kroku planujemy działania, projektujemy, a następnie wykonujemy odwierty pod pompy ciepła i instalujemy je na miejscu. Dla nas opieka nad inwestycją obejmuje także rozruch urządzeń oraz późniejszy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Instal Heating to bowiem nie tylko profesjonalny montaż pompy ciepła, ale również kompleksowa pomoc klientowi w przeprowadzeniu całej inwestycji od początku do końca. Na nas możecie Państwo liczyć także pod kątem opieki nad urządzeniami podczas ich użytkowania. Nasze pompy ciepła to inwestycja, która sprawi, że zaoszczędzą Państwo na kosztach eksploatacji.

Realizujemy montaż pomp ciepła na terenie takich miejscowości jak: Bydgoszcz, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Solec Kujawski, Toruń, Chełmża, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka, Włocławek, Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Inowrocław, Gniewkowo, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Dąbrowa Biskupia, Rojewo, Złotniki Kujawskie, Kcynia, Mrocza, Nakło nad Notecią, Szubin, Sadki, Żniń.

Copyright © 2009-2021 Wszelkie prawa zastrzezone.